Arczyńska o konkursach

Monika

Dziś bardzo ciekawy wykład dr Moniki Arczyńskiej w ECS. Komu sprawy architektury i muzeów bliskie powinien się pojawić dziś o 18 na antresoli Europejskiego Centrum Solidarności. Muzeum to między innymi budynek a konkursy na nie budzą niezmiennie wielkie emocje mieszkańców miast, nie wspominając  branży architektów i kuratorów czy też muzealników. Budynki przyciagają lub zniechęcają publiczność, są miejscami żywymi lub trupiarniami. Zaprojektować muzeum to wielka sztuka i to nie to samo, co zrobić inny budynek o wielkiej kubaturze. To wiele funkcji, a większość tych przestrzeni wcale nie jest widoczna dla widza. Muzeum to wielka maszyneria. Dzisiejszy wykład pokazuje problemy związane z oczekiwaniami wobec muzeów i ich realizacjami.

Dr inż. arch. Monika Arczyńska: „Muzeum sztuki: konkursy koncepcje kompromisy”. Projekt muzeum sztuki to odpowiedź architektów na oczekiwania inwestorów – samorządów i instytucji, ale także kuratorów, artystów, przyszłych zwiedzających oraz opinii publicznej. Czy wyłaniane w konkursach architektonicznych koncepcje są w stanie spełnić wszystkie postawione wymagania? Próba analizy jak bardzo determinująca jest dla formy budynku jego funkcja. Jak również czy jest ona jedynym czynnikiem mającym wpływ na wygląd współczesnych instytucji kulturalnych. Na przykładzie współczesnych muzeów doświadczony praktyk, architekt Monika Arczyńska poszuka odpowiedzi na pytania o to, jakie czynniki mają największy wpływ na ich kształt. Wykład inicjuje cykl Stacja Transformacja Skanuje, którego kuratorką i koordynatorką jest Dorota Kucharczyk a inicjatorem i organizatorem   Fundacja Alternativa.

Monika Arczyńska Dr inż. arch. W pracy doktorskiej zajmowała się relacjami pomiędzy społeczeństwem konsumpcyjnym a mieszkalnictwem. Od 2006 roku jest związana z Heneghan Peng Architects, gdzie projektuje budynki użyteczności publicznej. Wykłada na Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Gdańskim. Jest stałym współpracownikiem miesięcznika „Architektura-Murator”oraz prowadzi miejsko-architektoniczny blog SIX LETTER CITY

One thought on “Arczyńska o konkursach

1. Pingback: O gdańszczance co muzea buduje | Pilne Muzeum