Problemy spektakularnych muzeów

IMG_1361

Criston Capps opublikował niedawno tutaj artykuł „Dear Museums: Stop Making Nonsense’, sprowokowany otwierającą się niebawem wystawą Carstena Hollera w Hayward Gallery w Londynie. I tu brak niespodzianki: na wystawę powstała kolejna wersją jego zjeżdżalni. Będąc spektakularną rzeźbą, interwencją w architekturę muzeum, jest zarazem rodzajem placu zabaw dla widzów. Widziałam w 1998 roku pierwszą wersję tej pracy na berlińskim biennale i zapewniam – nie zjechałam. Nie tylko dlatego, że zjeżdżać nie lubię, ale przede wszystkim dlatego, że ta praca to oczywisty, wkurzający  wkręt, czego artysta jest doskonale świadomy. Mówi nam, że możemy wyłączyć myślenie. Że w muzeum chodzi o frajdę, akcelerację przyjemności i ostatecznie nakłanianie do zakupów. Sztuka jest w takim pomyśle na muzeum wizualną oprawą dla ‚doświadczenia’, którego możemy doznać także w aquaparku. Muzea, co jest trendem nasilającym się co najmniej od lat 90tych, zrodzonym w USA i  w coraz większym stopniu wpływającym na modele europejskie, stają się disneylandami ze sztuką. Wszystko musi być proste, duże, efektowne, kolorowe i zabawne. Muzeum zostały narzucone korporacyjne modele zarządzania i wypracowywania efektywności, polegające na sprowadzaniu tłumów i skłanianiu ich do wydatków. Nie ma oczywiście niczego złego w sprzedawaniu książek o kulturze czy karmieniu ludzi, którzy wybrali się na cały dzień do muzeum, problem tkwi w motywacji i identyfikacji celu przedsięwzięcia i, rzecz jasna, w proporcjach. Jak pisze autor wymienionego artykułu najbardziej nastawione na spektakl instytucje muzealne narzucają niejako ten model mniejszym muzeom i mniejszym ośrodkom miejskim, ponieważ najbogatsze i najsłynniejsze instytucje są naturalnie traktowane jako wzór sukcesu. To ogromny problem dla muzeów, które powstając teraz, muszą sie uporać z toksycznych konceptem muzeum jako lunaparku.

Render projektu Carstena Hollera dla Hayward Gallery. Zdjęcie pochodzi ze strony www.citylab.com