Pani Policjantka

DSCN0500Alert terrorystyczny i strajki kolejarzy w Walonii. Utykam więc wieczorem na dworcu centralnym w Brukseli, starając się zrozumieć flamandzkie ogłoszenia przez megafon. Wreszcie zaczepiam dwie kobiety na peronie, będziemy jechać innym pociągiem  i zatrzymywać się na każdej stacji. Ale rozmowa także o przyczynach, a więc strajki, wynagrodzenia oraz zagrożenie terrorystyczne. Jedna z nich nagle wypala „jestem gliną” a druga ‚jestem nauczycielką.’ Tarabanimy się pociągiem godzinę z okładem i rozmawiamy o uczeniu w wielokulturowej szkole w biednej dzielnicy, o nieustającej pracy policji bez wytchnienia odkąd ogłoszono alert antyterrorystyczny, ale także o tym, co ja tu robię. Obie panie mieszkają w Antwerpii, risercz z M HKA – aplauz. Jedziesz też do innych belgijskich muzeów ? pyta policjantka. Będziesz w SMAK? Będę! – Fajne muzeum, jeździmy tam z mężem. Okej, nie dowierzam – Skoro mieszkasz w Berchem to pewnie znasz ExtraCity ? – pytam podstępnie.  To eksperymentalna, znacząco bardziej niszowa niż muzea organizacja prowadzona rewelacyjnie przez rumuńskiego kuratora Mihnę Mircana i dość ukryta w dzielnicy mieszkaniowej. –Masz na myśli tę galerię w dawnej pralni? Byłam tam niedawno na otwarciu… Myślę, że tu właśnie zapada kurtyna, ale ciągniemy. – Studiowałam historię sztuki mówi policjantka. Nie mogłam wytrzymać tego, że jednej wazie poświęcano 3 wykłady. Nie tak sobie wyobrażałam te studia. Chciałam czegoś bardziej żywego, bardziej uczestniczącego. Po roku to rzuciłam.  Pracuje ‚na dzielnicy’ – patrole, spisywanie zeznań, przemoc domowa, interwencje sąsiedzkie, bezpieczeństwo na ulicach a jak trzeba to z gnatem na ulicy. Ciekawa praca wśród ludzi. Czas wolny w muzeach, galeriach i na koncertach. Tymczasem  przepracowana nauczycielka zasypia. Widać już światła Antwerpii. Meet your public. Kurtyna.

[Zdjęcie z wystawy Huseyina Bahri Alptekina w M HKA-  Aneta Szyłak]