Dzieło filmowe dla muzeum

august orts officeDziś sprawa związana luźniej z samym muzeum, a bardziej z okolicznościami powstawania dzieł, jakie do nich trafiają. Auguste Orts to belgijska organizacja, założona przez czwórkę znanych artystów Hermana Asselberghsa, Svena Augustijnena, Manon de Boer and Anouk De Clercq. Jest to platforma produkcyjno-dystrybucyjna  specjalizująca się we wspieraniu filmowych artystów wizualnych. Złożoność produkcji filmowej przekracza zazwyczaj możliwości organizacyjne typowo artystycznych instytucji takich jak muzea zamawiające prace, a artyści wizualni mają utrudniony dostęp do środków kontrolowanych przez środowisko filmowe. Belgijscy artyści wizualni wzięli więc sprawy w swoje ręce.  Ciekawa jest kolegialna, wspólnotowa forma pracy nad jakością produkcji, do jakiej doszli współpracując ze sobą.

Z promieniejącą dumą z tego, jak jak świetnie Auguste Orts działa Anouk spotykam się na dworcu w Berchem w sobotnie południe. Nie widziałyśmy się od czasu jej udziału w Alternativa 2013. To właśnie z jej organizacji wypożyczałam kilkakrotnie filmy belgijskich artystów na wystawy. Za takie wypożyczenie  pobiera się opłatę licencyjną, z której przychód jest sprawiedliwie dzielony na pół pomiędzy artystę a organizację. Uzyskane w ten sposób środki przeznaczane są na wspieranie nowych produkcji członkiń i członków organizacji. Auguste Orts wpółpracuje też każdego roku z kilkorgiem innych artystów, którzy jak oni zajmują się filmem i wybierani są przez organizację spośród zainteresowanych. Tym samym podejmuje się ona nie tylko produkcji i dystrybucji prac, ale także grupowego zaangażowania w dopracowanie scenariusza, szczegółów produkcji i wreszcie realizacji całego dzieła. Każda nowa produkcja to wiele czasu spędzonego wspólnie na dyskusjach i konsultacjach, wymianie wiedzy i doświadczenia.

Pomimo, że w teoretycznie indywidualistycznym świecie sztuki dominuje przywiązanie do koncepcji pojedynczego autora a relacje środowiskowe są bardzo konkurencyjne, inni artyści uważani są tu za ważnych uczestników procesu grupowej pracy nad produkcją najwyższej próby. Misją jest bowiem wspieranie roli produkcji filmowej w obszarze sztuk wizualnych, wypracowywanie eksperymentalnego języka i środowiskowa solidarność w dążeniu do realizacji potrzeb. Dobre dzieło też w efekcie przysparza przychodów samej organizacji i pozwala na dalsza redystrybucję wspólnego kapitału. Auguste Orts jest dzięki temu znakiem jakości artystycznej oraz wartości ze względu na styl i atmosferę pracy. Organizacją zarządza opłacana ze środków publicznych  – w Belgii są dedykowane granty na koszty stałe organizacji pozarządowych-  dyrektorka Marie Logie. Wszelkie inne środki pochodzą z opłat licencyjnych, grantów i darowizn zaprzyjaźnionych osób, w tym prywatnych kolekcjonerów.

[Na zdjęciu biuro Auguste Orts dostarczone przez organizację]