Co ma muzeum do sobotniej Manify

decidewe200Już jutro Trójmiejska Manifa, więc spójrzmy nieco na sytuację artystek w muzeach. Upominają się o nią od lat osiemdziesiątych Guerilla Girls, których plakat na manify mamy dziś w główce posta (dostępny z ich strony do darmowego ściągnięcia  i wykorzystania na marszach, pikietach i zlotach).  To one pisały na swoich plakatach, że kobiety trafiają do muzeów głownie jako akty malowane przez mężczyzn. To one zbierały i publikowały dane statystyczne o ilości kobiet i ludzi innego niż biały koloru skóry w muzeach. Tak tak, nie mylimy się. Także w sztuce i jej muzeach potrzebne jest wyrównywanie szans. Także artystki potrzebują  naszego wsparcia. Dziś są już kolekcje, specjalizujące się w sztuce kobiet lub instytucje skupione na zwiększeniu ilości prac artystek w kolekcjach. Jednak jak się dowiadujemy, trzeba co najmniej kilkudziesięciu lat i konsekwentnej polityki zakupów, aby stworzyć stosowną reprezentację artystek w tych kolekcjach W tym zawodzie jak i we wszystkich innych szanse kobiet podlegają ograniczeniom. Historia sztuki, także sztuki współczesnej to w znacznej mierze historia zapominania o artystkach, które pośmiertnie lub w bardzo późnym wieku „odkrywa się” i sprzedaje. W niedawno opublikowanym wywiadzie video amerykańska artystka Martha Rosler, dziś bardzo już obecna w obiegu muzeów i biennale, ale przez lata niewidoczna, wspomina okres gdy była całkowicie zapomniana. To drugi ważny element wyrównywania szans. Świat sztuki jest ejdżystowski. Karmi się młodą krwią, potem system odwirowuje średnie pokolenia, zwłaszcza kobiet zajętych wychowaniem dzieci czy pracą pedagogiczną. Pamiętajmy o artystkach, twórczyniach, wychowawczyniach, nauczycielkach sztuki. Mają do pokonania tor przeszkód o jakim nie śniło się mężczyznom.