Dorota Monkiewicz

Dorota-Monkiewicz-005Zaciąwszy się w emocjach nożem santoku, próbuję zebrać myśli i sklecić kilka zdań na temat bulwersującej informacji, która dotarła do mnie z Wrocławia kilka tygodni temu,  od tej pory bąblując w mediach i mojej głowie. Dorota Monkiewicz, dyrektorka-założycielka Muzeum Współczesnego, będzie  musiała wraz z końcem roku odejść z zajmowanego stanowiska. Oficjalnie „wygasa kontrakt”.  To prawda. Pracodawca – Prezydent Wrocławia – ma zatem prawo nie przedłużyć jej tego kontraktu. Właśnie ogłoszono konkurs na to stanowisko. Ale, jak piszą moi koledzy-blogerzy oraz znacząca część środowiska, brak kontynuacji tej wybitnej kadencji budzi co najmniej zdziwienie a także zorganizowany opór. Dorota Monkiewicz prowadzi bowiem, wraz z zespołem, świetny program w najtrudniejszej chyba przestrzeni muzealnej w kraju.  Bardzo wartościowe komentarze na ten temat zamieścili  na świeżo  (jak ja zazdroszczę ludziom piszącym na bieżąco!)  Edwin Bendyk, Karol Sienkiewicz i Artur Celiński. Dlatego, jako wieloletnia współpracowniczka i koleżanka Doroty, pozwolę sobie na bardziej osobisty ton. Szczerze mówiąc liczyłam, że jeszcze w samorządach zostały resztki rozsądku i zrozumienia wagi posiadania wybitnych specjalistów w instytucjach kultury. Dorota nie tylko jest osobą, która to muzeum od zera wymyśliła i prowadziła na światowym poziomie. Była gwarantką profesjonalizmu i twórczynią jednego z najlepszych programów w kraju. Konstruktorką zaangażowanego zespołu. Brawurową autorką koncepcji docelowej siedziby, skonsultowanej z najlepszymi fachowcami w kraju. Dorota jest nie tylko dyrektorką i kuratorką. Jest rasową historyczką sztuki i muzealniczką „wychowaną” w Muzeum Narodowym w Warszawie gdzie kompetentnie prowadziła zbiory współczesne i założyła fundację, dzięki której MNW nabyło znakomitą kolekcje współczesnych artystów ze środków prywatnych. Jest pionierką prywatnego sponsoringu muzeów w Polsce. Warto przypomnieć jej dwie owocne kadencje w funkcji prezeski polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, które za jej czasów przygotowało szereg ważnych konferencji i publikacji, zaangażowanie w powstanie MSN w Warszawie a także jej wspaniałą energię, pracowitość i koleżeńskość. Teraz nagle, nie podając przyczyn tej zaskakującej decyzji, szef Wydziału Kultury we Wrocławiu uważa, że jedną z porażek Doroty Monkiewicz było niezbudowanie nowej siedziby. Wolne żarty. Wszyscy mniej więcej pamiętamy jak było – miasto nie było w stanie sfinansować tego projektu. Powiedziałabym raczej, że Dorota dokonała cudu powołania dobrego muzeum w nienadającym się do tego celu bunkrze, jaki miasto dało jej jako siedzibę tymczasową – obawiam się, że na długo także ostateczną.

W muzealnictwie najlepiej sprawdzają się długie kadencje kompetentnych i zaangażowanych dyrektorów, bo robić muzeum to nie pstrykanie palcami sztuczek na zawołanie. Inwestycja w kulturę to inwestycja w ludzi. Ławka osób mogących kompetentnie zarządzać instytucjami kultury a zwłaszcza muzeami – wehikułami o skomplikowanym mechanizmie, dla których prowadzenia nie wystarczy być kuratorem – jest bardzo krótka. Wielu polityków i urzędników uważa, że dyrektorzy instytucji, to techniczni realizatorzy poleceń. Tymczasem dobra instytucja, to instytucja nie tylko prawidłowo zarządzana w sensie technicznym, ale także, a może przede wszystkim, instytucja o dobrym programie, łączącym umiejętną selekcję najwartościowszych zjawisk lokalnych z międzynarodowym obiegiem świata sztuki. Odpowiadająca na wyzwania współczesności. Taki właśnie jest program Doroty Monkiewicz.  Jarosław Broda, szef kultury we wrocławskim ratuszu, twierdzi, że muzeum potrzebuje „nowego otwarcia”. Chciałoby się zapytać, czy czasem nie potrzebuje tego nieco bardzie tamtejszy Wydział Kultury?

Myślałam, że jestem smutna, ale nie, jestem tak wściekła, że aż mi santoku  same po kuchni latają.