Kuźnia, Polska Północna

Była wiosna 1984 roku a Wasza Pilna Muzealniczka podjęła właśnie pierwszą pracę. To było młode wówczas Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, moim rodzinnym mieście do którego wróciłam zaraz po studiach. To tu poznałam Teresę Lasową, ówczesną szefową działu etnografii a później wieloletnią dyrektorkę Parku Etnograficznego we Wszydzach Kiszewskich. Moim zadaniem była ‚działalność oświatowa’ – przekładając na dzisiejszą terminologię – edukacja muzealna. Wprawdzie interesowała mnie głównie sztuka współczesna ale – niezrażona – zabrałam się do roboty. Zanim zaliczyłam pierwsze zapalenie krtani, dzięki współpracy z niezmordowaną Teresą opracowałam szereg lekcji muzealnych opierając się na idei ‚żywego muzeum’. Dziś mało  już ktokolwiek pamięta, jak wielki był wkład muzeów etnograficznych w ożywienie muzealnej martwicy. To tu zaczął się prawdziwy ruch na rzecz uczestnictwa widza. Miałam mało lat i wiedzy ale  wiele zapału i  zaczęłam w muzeum robić to, czego sama chciałaby doświadczyć i czego nie dały mi muzea, gdy byłam dzieckiem. Dzięki spotkaniom z twórcami ludowymi uczyliśmy o obróbce lnu, rybołówstwie, malarstwie na szkle i medycynie ludowej. Dzieciom w czasie lekcji muzealnych pozwalałam dotykać obiektów na wystawie. Spotkanie w takim muzeum to przede wszystkim spotkanie z kulturą materialną. Poszłam za ciosem – działania wokół sztuki współczesnej oparte były na spotkaniu z artystą, warsztatach i rozmowach – o materii i strukturze obrazu.  Może nie byłoby po latach wystawy „Materialność” gdyby nie to i podobne spotkania z materią. Część z etnograficznych lekcji odbywała sie w starej kuźni na tyłach muzeum widocznej na załączonym obrazku.  To tu z zaprzyjaźnionym kowalem uczyliśmy, jak działa kuźnia oraz jak samodzielnie wykonać gwóźdź. Założę się, że jeszcze dziś bym go sama zrobiła!  To tu wykuwało się żelazo i moja postawa kuratorska. To tu właśnie nauczyłam się najwięcej. Ciekawa jestem, czy ta kuźnia jeszcze działa.

One thought on “Kuźnia, Polska Północna

1. Pingback: Piekło jest najfajniejsze | Pilne Muzeum