Sasza, Zasłużony Kot Kultury

img_0687

„Ależ proszę, proszę razem! Czy to ten słynny kot? ” powitał nas ówczesny Wojewoda Gdański porywając maleńkie kocię w objęcia. Był wrzesień 1997 roku. Sasza urodził się mniej więcej 2,5 tygodnia wcześniej a jego matka zaginęła lub porzuciła go. Decyzja zajęła mi sekundę. Chwilę potem wiozłam w deszczową ciemność wrzeszczącego z głodu malucha, wbitego pazurkami w skórę mojej głowy, w kierunku Gdańska. Widać było już wtedy, że miał wielką witalność i wolę życia niezależnie od okoliczności.

Koci noworodek ma mniej więcej ma takie same potrzeby co ludzki, wiec podobnie musi być karmiony co 2 godziny. Ja tymczasem byłam zaangażowana w zakładanie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Co dzień musiałam być w jakichś biurach Urzędu Wojewódzkiego i Miejskiego oraz nękałam radnych wszystkich ówczesnych partii politycznych w Gdańsku. Zostawienie głodnego malucha w domu nie było opcją, wiec kot w koszyku  lub za pazuchą (mieścił się wówczas na mojej dłoni) a kuweta dla kociąt w plecaku. Butelki przygotowane, karmienie na korytarzach urzędów. Wprawdzie próbując być choć szczątkowo profesjonalna , chciałam zostawiać Saszę w różnych sekretariatach, ale wieść o mini-kocinie rozeszła sie po wszystkich urzędach i każdy chciał go poznać. Tak więc urzędnicy i politycy huśtali kocie niemowlę a ich serca topniały jak lód. Gdyby nie Sasza, może  Centrum Sztuki Wspólczesnej Łaźnia, które było społeczną a nie odgórną inicjatywą,  nigdy by nie powstało.

Sasza towarzyszył mi potem przez lata wspierając swą kocią mądrością i powagą.  Był Osobą, która pokazała mi, jak świadomymi istotami są zwierzęta. Przez ostatnie lata zmagał się z cukrzycą. Dzielnie znosił terapię, sam przypominał o zastrzykach i kroplówkach. Sasza odszedł 30 grudnia 2016 roku, przeżywszy 19 lat i 4 miesiące. I tym razem musiałam podjąć dla niego ostatnią, bardzo szybką decyzję, aby mój Przyjaciel już więcej nie cierpiał.  Był prawdziwym twardzielem. Powinien dostać tytuł Zasłużonego Kota Kultury.