Sasza, Zasłużony Kot Kultury

img_0687

„Ależ proszę, proszę razem! Czy to ten słynny kot? ” powitał nas ówczesny Wojewoda Gdański porywając maleńkie kocię w objęcia. Był wrzesień 1997 roku. Sasza urodził się mniej więcej 2,5 tygodnia wcześniej a jego matka zaginęła lub porzuciła go. Decyzja zajęła mi sekundę. Chwilę potem wiozłam w deszczową ciemność wrzeszczącego z głodu malucha, wbitego pazurkami w skórę mojej głowy, w kierunku Gdańska. Widać było już wtedy, że miał wielką witalność i wolę życia niezależnie od okoliczności.

Koci noworodek ma mniej więcej ma takie same potrzeby co ludzki, wiec podobnie musi być karmiony co 2 godziny. Ja tymczasem byłam zaangażowana w zakładanie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Co dzień musiałam być w jakichś biurach Urzędu Wojewódzkiego i Miejskiego oraz nękałam radnych wszystkich ówczesnych partii politycznych w Gdańsku. Zostawienie głodnego malucha w domu nie było opcją, wiec kot w koszyku  lub za pazuchą (mieścił się wówczas na mojej dłoni) a kuweta dla kociąt w plecaku. Butelki przygotowane, karmienie na korytarzach urzędów. Wprawdzie próbując być choć szczątkowo profesjonalna , chciałam zostawiać Saszę w różnych sekretariatach, ale wieść o mini-kocinie rozeszła sie po wszystkich urzędach i każdy chciał go poznać. Tak więc urzędnicy i politycy huśtali kocie niemowlę a ich serca topniały jak lód. Gdyby nie Sasza, może  Centrum Sztuki Wspólczesnej Łaźnia, które było społeczną a nie odgórną inicjatywą,  nigdy by nie powstało.

Sasza towarzyszył mi potem przez lata wspierając swą kocią mądrością i powagą.  Był Osobą, która pokazała mi, jak świadomymi istotami są zwierzęta. Przez ostatnie lata zmagał się z cukrzycą. Dzielnie znosił terapię, sam przypominał o zastrzykach i kroplówkach. Sasza odszedł 30 grudnia 2016 roku, przeżywszy 19 lat i 4 miesiące. I tym razem musiałam podjąć dla niego ostatnią, bardzo szybką decyzję, aby mój Przyjaciel już więcej nie cierpiał.  Był prawdziwym twardzielem. Powinien dostać tytuł Zasłużonego Kota Kultury.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s