John Berger 1926-2017

mohr20460

Czy ktoś wpłynął bardziej na to, co jeszcze widzimy, patrząc na sztukę, poza samym dziełem? Czy ktoś bardziej przenikliwie nauczył, czym jest spojrzenie? Czy historia sztuki i studia and kulturą wizualną byłyby w tym samym miejscu, gdyby autor „Sposobów widzenia”( Ways of seeing, 1972) nie wprowadził marksistowskiej i feministycznej perspektywy nie tylko do głównego nurtu? Wczoraj odszedł John Berger, brytyjczyk, którego książki i programy telewizyjne ukształtowały współczesny namysł nad sztuką. Berger to jeden z niewielu autorów piszących o sztuce, którzy przebili się do szerokiej publiczności a zarazem cytowany w działach akademickich. To on dzięki swojemu dostępnemu językowi pomógł widzom i czytelnikom zrozumieć, że sztuka to nie tylko, jak tradycyjnie uważano, dzieła wybitnych jednostek, że za każdym dziełem skrywają się zagadnienia przynależące do sfery ideologii i ekonomii. Dziś krytyczne spojrzenie na sztukę jest ze swej natury trans-dyscyplinarne a narzędzia przykładane nie są tylko estetyczne. Bez Johna Bergera byłoby to znacznie trudniejsze.

Źródło zdjęcia: http://www.opendemocracy.net

One thought on “John Berger 1926-2017