Strzępy codzienności

Ogarnąwszy nieco zwyczajową popodrózową infekcję i złożywszy reklamację po całkowitej destrukcji mojej nowej walizki na którymś z lotnisk, zaglądam  do zdjęć i notatek z warsztatów i spotkań w Iraku. Pracowałam z artystami wokół problemów, taktyk i materii codzienności. Mają z tego powstać minimum dwie wystawy. Jedna w Gdańsku, druga w Bagdadzie. Iracka odsłona będzie się składać z tego, co wypracowaliśmy w ramach warszatów przeprowadzonych w ubiegłym i bieżącym roku. Planujemy ją w przepięknym modernistycznym gmachu Gulbenkiana. Pokażemy tu instalacje, których modele grupy artystów skonceptualizowały i zbudowały  wspólnie. Zadanie polegało na odniesieniu do architektury istniejących lub nieistniejących miejsc w Iraku i stworzenie instalacji z codziennych materiałów i przedmiotów z jakimi mają do czynienia mieszkańcy kraju. Zaciekle o nich dyskutowaliśmy. Warsztaty performance obu edycji przyniosły już 6 scen opracowanych i wykonanych przez łącznie 28 uczestników warsztatów. Sfilmujemy ich zespołowe wykonanie na bagdadzkim dworcu głównym – prawdziwej perle Art Deco. Warsztat na 28 osób to niesłychany wydatek energii. Zmienna dynamika grup, mnóstwo rozmów i dyskusji, wchodzenie w różnorodne estetyki i postawy. Ale warto było. Wystawa w Bagdadzie w październiku a w MNG mam nadzieję w 2018.

Na zdjęciu makieta przygotowana przez jedną grup z książek i czasopism (w tym Burdy) zakupionych na Mutanabi steet – ulicy irackich bukinistów. Foto: pilnemuzeum

One thought on “Strzępy codzienności

1. Pingback: Żyleta w powietrzu | Pilne Muzeum

Please log in using one of these methods to post your comment:

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )