O gdańszczance co muzea buduje

IMG_5802

Co łączy ze sobą projekty budynków publicznych, takich jak Wielkie Muzeum Egipskie w Kairze, Centrum Obsługi Turystów (z częścią ekspozycyjną) w Giant’s Causeway,  Galeria Narodowa w Dublinie, Muzeum Palestyny Na Zachodnim Brzegu Jordanu, Narodowe Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie czy Muzeum Otto Lilienthala w Anklam ?  Wszystkie budynki lub przebudowy projektowało irlandzkie biuro Heneghan Peng Architects. A co to ma wspólnego z nami? Otóż przy wszystkich nich pracowała gdańszczanka dr Monika Arczyńska, która oprócz swoich projektowych obowiązków na całym świecie jest także wykładowczynią na Politechnice Gdańskiej. Tam wraz ze swoim mężem, urbanistą  Łukaszem Pancewiczem, prowadzi pracownię, która zorganizowana jest według modelu biura projektów, gdzie przyszli architekci i urbaniści wdrażani są do pracy zespołowej i przygotowywani do zawodu nie tylko w zakresie wiedzy i umiejętności, ale także struktury i organizacji pracy.

Spośród wymienionych budowli, przy których pracowała Arczyńska ekscytuje mnie zwłaszcza projekt w Palestynie, nie tylko ze względów architektonicznych, ale także kulturowych i geopolitycznych. To niezwykle ważna instytucja w tym regionie. Gdańszczanka odpowiadała w tym projekcie za projekt fasad i dachów (czyli całej zewnętrznej „skorupy” budynku) oraz pracowała przy rozwiązaniach środka, takich jak rozmieszczenie funkcji i projekt wnętrz. Popatrzcie na zdjęcia, jak ta piękna bryła z piaskowca wspaniale komponuje się z górzystą okolicą i lokalną architekturą, w zasadzie wnikając w kontekst. Intencją projektantów było uczynienie budynku elementem krajobrazu Palestyny.

Monika Arczyńska bloguje o architekturze i miastach pod adresem Six Letter City. A ponieważ autorka ma wiele wspólnego z pracami nad powstającym w Gdańsku muzeum sztuki, to bardzo rekomenduję tę lekturę.

Poniżej zdjęcia Muzeum Palestyny autorstwa bohaterki tego wpisu a większa  dokumentacja projektu na stronie Architectural Record.