Zaraźliwy entuzjazm Muzeum II WŚ

Dziś,  23 marca Muzeum II Wojny Światowej otwiera swoje bramy dla publiczności.

Jakiś  czas temu, w związku z wizytą branżowej organizacji muzeów ICOM, miałam okazję zobaczyć wystawę jeszcze przed otwarciem i  uprzejmie donoszę tym, którzy nie wyrobili się na dni otwarte, że jest to wystawa wybitna. Ponieważ zwyczajowo spóźniłam się kwadrans, moje zwiedzanie zaczęło się bardzo przyjemnie w towarzystwie szefa ochrony, który autentycznie dumny z instytucji udzielał mi kompetentnie rozmaitych informacji dotyczących wystawy i muzeum. Entuzjazm jest zaraźliwy, to widać!

Kto więc nie był, niech pędzi, zanim cokolwiek tam zostanie zmienione z przyczyn ogólnie znanych. Wystawa historyczna to duży problem metodologiczny i estetyczny. Większość z nich przypomina gazetkę w żołnierskiej izbie pamięci albo też przeładowana jest multimediami i paskudnymi gablotkami. Tu jest inaczej, znaleziono dobre rozwiązania, które pozwalają poznawać nie tylko narrację, ale też wrażenia i emocje. Zobaczyć tam można wiele niezwykłych przedmiotów, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Tak jak ten kombinezon przeciwgazowy dla małego dziecka w główce posta.

To kompletnie inna opowieść, skupiona na cierpieniach ludności cywilnej, pacyfistyczna, głęboka i uczciwa. Więc idźcie i przyjeżdżajcie, bo skromny i kompetentny profesor Machcewicz zrobił z zespołem niezwykłą robotę. To opowieść o wojnie światowej a nie wojnie z zaścianka. Bez zadufania ale i bez kompleksów. To jest po prostu fantastyczne.

Wszystkie zdjęcia: pilnemuzeum.

Facebook photo