Za co trzeba kochać Białą

IMG_3322

Oficjalnie deklaruję się jako psychofanka Galerii Białej w Lublinie. Z Anną Nawrot i Janem Gryką znamy się od lat. Przez dekady obserwuję co robią, podziwiając jaka to spójna, oryginalna i przemyślana  praktyka. Jak wiele tu śmiałości w umożliwianiu debiutów młodym ludziom, ile zdolności wspierania ich rozwoju! Gdyby nie wczesny wysiłek twórców Białej być może niektóre nazwiska, które dziś błyszczą, nie zostałyby zauważone. Biała powstała w latach 80, które naznaczył wysyp tzw. galerii autorskich i choć działa w ramach publicznego Centrum Kultury zachowuje swój wyjątkowy charakter.

Galerię prowadzą artyści (i to dobrzy) co widać od razu. Jest coś bardzo szczególnego w wyborach artystów, których dokonują ich koleżanki i koledzy. Coś niezwykłego w sposobie, jaki wchodzą w świat drugiego twórcy. Uważność w obserwowaniu tego, jak inni myślą i tworzą, dar układania prac w przestrzeni. W Białej zawsze było bardzo dużo ciekawych debiutów, różnorodność ale jednocześnie coś, co można by nazwać rozpoznawalnym kierunkiem wyboru. Zawsze przy tym aktualnym, odnawiającym swoje znaczenia.

Niczego nie widziała ta, która nie zajrzała do ich biura. Miejsce tych, dla których przestrzeń pracy jest rodzajem artystycznej pracowni  domu. Przestronne biuro, dostępne dla widza, w którym widać doskonale, jak wnikliwość i otwartość łączą się w jedno z niezwykłą pasję. Regały zapełnia żywa historia Białej – prace artystów, rozmaite znaleziska, kolekcje przedmiotów i multiple. To jakby historia miejsca w miniaturze. Zasoby archiwalne galerii działającej nieprzerwanie od ponad 30 lat. Ciekawe jest bardzo, jak bardzo w Polsce dobre są galerie znajdujące się nieco dalej od ubitego szlaku artystycznego pątnictwa po Europie. W Lublinie zawsze obowiązkowo do Białej!

Na zdjęciu górnym Anna Nawrot na tle pracy Leona Tarasewicza. W mozaice inne ujęcia z najfajniejszego biura galerii ever, w tym oglądanie pracy Ireny Nawrot przez Annę Królikiewicz, która już niedługo zrobi w Lublinie coś niesamowitego…

Fot. Pilne Muzeum

Please log in using one of these methods to post your comment:

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )