Nadesłane: „Archaic” – katalog Pawilonu Iraku na Biennale w Wenecji

18

Z kolejnej rozciętej koperty wyłonił się katalog tegorocznego Pawilonu Iraku w Wenecji do wystawy „Archaic” a w nim popełniony przeze mnie esej o najnowszej pracy kurdyjskiego artysty Sherko Abbasa zatytułowany (u mnie) Sostenuto ma non troppo. On Sherko Abbas Music of the Bush Era (wydawca dostosował do formatu wybranego dla katalogu).  Katalog wydało wydawnictwo Mousse na zlecenia Ruya Foundation for Contemporary Culture in Iraq.

Film opowiada niezwykłą i mało znaną historię siostry artysty Khabat Abbas, wiolonczelistki, która w 2003 roku została wraz z Iracką Narodową Orkiestrą filharmoniczną zaproszona do udziału w propagandowym koncercie wraz amerykańskimi filharmonikami w Kennedy Center w Waszyngtonie. Wśród publiczności znaleźli się George W. Bush, Condoleeza Rice i Colin Powell.

W swoim eseju posługuję się kategorią pustego znaczącego w odniesieniu do muzyki symfonicznej używanej w operacjach propagandowych, w tym zaś szczególnym przypadku Beethovenowskiej uwertury  „Egmont”.

Wystawa Archaic wciąż do ogladania w Wenecji, bodaj do listopada. Sama jeszcze nie dojechałam ale popędzę jak tylko temperatura we Włoszech spadnie i wtedy zaraportuję także z Biennale, a książka tymczasem dostępna w Wenecji, u wydawcy i pewnie wielu dystrybutorów. A poniżej jeszcze wybrane strony.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Mousse oraz Ruya Foundation for Contemporary Culture in Iraq.

Facebook photo

Google+ photo