Uniezwyklenie – Open City w Lublinie

om_plakat_pl_net

Wasza Pilna Muzealniczka (WPM) z NOMUSem w plecaku wyrusza w tym tygodniu do Lublina, gdzie wraz z Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża” zajmuje się 9 Festiwalem Sztuki w Przestrzeni Publicznej Otwarte Miasto 2017. Wracam w tym projekcie do figury uniezwyklenia, inspirowanej teoriami Wiktora Szkłowskiego.

W wystawie biorą udział: Jakub Ciężki, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Agnieszka Kalinowska, Anna Królikiewicz, Jacek Niegoda, Hanna Nowicka, Anneè Olofsson, Patrycja Orzechowska, Joanna Rajkowska, Janek Simon, Aleksandra Ska, Piotr Skiba, Dominika Skutnik, Magdalena Starska i Mariusz Waras.

Uniezwyklenie to wystawa zaproponowana do przestrzeni publicznej Lublina, będąca odpowiedzią na załamanie systemu wartości, które organizowały relacje świata jaki znaliśmy. Wojny, katastrofy, kryzysy humanitarne oraz agresywny wehikuł globalnej ekonomii sprzężone ze sobą wyniszczają nie tylko zasoby naturalne, które warunkują przeżycie ludzkości, ale także wyczerpują rezerwuary materialne i wizualne, pozwalające na wiarygodne opisywanie tego świata. Nie możemy go dotknąć ani zobaczyć choć nieustająco go obrazujemy.

Wyczerpał się w znacznym stopniu dostępny alfabet znaków choć sfotografowaliśmy, sfilmowaliśmy, ucyfrowiliśmy i zlokalizowaliśmy nieomal wszystko. Choć znaleźliśmy rozmaite sposoby znakowania, dokumentowania, skanowania i gromadzenia danych, świat wydaje się oddalać od nas coraz bardziej, jest coraz mniej uchwytny, bo obrazy straciły na wiarygodności a znaki na czytelności. Pozyskaliśmy informację, ale nie pogłębiliśmy wiedzy.

Czy będziemy znać jeszcze świat, którego nie potrafimy ani opisać, ani doświadczyć? Zmniejszają się kompetencje odbiorców – tak przecież uzależnionych, przyklejonych do wyświetlaczy i ekranów – w odczytywaniu bardziej złożonych przekazów wizualnych. Ten obrazowy analfabetyzm wymusza nieustające upraszczanie przekazu. Wystawą tą zapraszamy artystów do stworzenia takich form artystycznych, które nie są ani kategoryzacją, ani systematyzacją, ani też uproszeniem a raczej próbą odpowiedzi na to, jak formą wizualną wyrazić świat i jego problemy na nowo – a więc zrealizować podstawowe zadanie sztuki.

Zaproszeni zostali artyści stawiający wyzwanie definicji formy artystycznej. Wybierają rzeczy niespodziewane, formy biologiczne i te oparte na znaleziskach, zdarzeniach i złudzeniach. Uniezwyklenie jest projektem wołającym o formę, która realizuje zasadę uniezwyklania – przekraczania potocznego rozumienia znaków i stawiające wyzwanie temu, co już nazwane i utrwalone.

Autorem identyfikacji tegorocznej edycji jest Znajomy Grafik czyli Jacek Rudzki. WPM jest bardzo zadowolona z tej współpracy. Otwarcie 3 października. Wystawa trwa do końca miesiąca!

One thought on “Uniezwyklenie – Open City w Lublinie

1. Pingback: Sztuka i protest w Lublinie – Pilne Muzeum