Dlaczego PILNE MUZEUM?

Niby od początku ale jednak w środku, zaczynam pisać bloga o zagadnieniach związanych z wymyślaniem, zakładaniem i prowadzeniem  muzeów sztuki współczesnej. O ich funkcjach, zadaniach i problemach. O  twórcach i odbiorcach. W środku, bo nie tylko od lat odwiedzam muzea na różnych kontynentach ale też biorę udział w rozmowie o istniejących i przyszłych muzeach.

Zatytułowałam bloga „Pilne muzeum” z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że muzea kojarzone są często z czymś statycznym, mało zwrotnym i pompatycznym a ja chciałabym myśleć o muzeum jako instytucji, która potrafi przyspieszyć, zareagować na otaczającą nas rzeczywistość, na rzeczy  ważne, którym potrzebny jest autorytet muzeum. Po drugie dlatego, że od dawna zastanawiam się nad tym czym są instytucje sztuki i jak mogą być wymyślone na nowo a to jest pilna i ważna wspólna sprawa. Po trzecie, bo w Gdańsku i na Pomorzu takiego muzeum nie ma.

Będę pisać o tym, dlaczego muzea są ważne. Jaką pełnią rolę kulturową i społeczną, jak przyczyniają się do rozwoju miast a zwłaszcza ich zaniedbanych obszarów. Będę omawiać modele muzeów, czasami opisywać wystawy i książki, zapowiadać wydarzenia istotne dla spraw, o których piszę. No i będę pisać o przygodzie zakładania nowego muzeum w moim mieście.